Granity są zbudowane w zdecydowanej większości z minerałów krzemianowych (w ich formułach występuje SiO2). Większość z nich powstała w ciężkich warunkach, dzięki czemu cechuje je co najmniej średnia, a najczęściej wysoka twardość. Zajmują 8-9 stopień w 10-stopniowej, powszechnie stosowanej skali twardości Mohsa.

Z jednej strony są to skały magmowe (tworzone w wysokich temperaturach i ciśnieniach), a z drugiej -metamorficzne, tzn. takie, które kształtowały się w nieco niższych temperaturach , ale w towarzystwie znacznie wyższych ciśnień. Skały krzemianowe posiadają wysokie wartości wytrzymałości (na ściskanie, rozciąganie, miażdżenia, uderzenia itd.)

Produkty wykonane z granitu cechuje:

  • Naturalność – nie zawierają środków chemicznych, przez co są bezpieczne dla zdrowia i przyjazne dla środowiska.
  • Trwałość i odporność wykonanych wyrobów – są odporne na wysoką temperaturę, promieniowanie UV, ścieranie, zarysowania, uderzenia oraz zaplamienie (woda, tłuszcze, wino, soki itp. * szczegóły w instrukcji użytkowania)
  • Bogata kolorystyka – w ofercie posiadamy szeroką gamę kolorystyczną i nieograniczone wzornictwo. Znajdziemy wśród nich delikatne połączenie bieli z szarością, wytworną czerń, jak również ciepłe barwy ziemi.
  • Niska nasiąkliwośc wody – jest to szczególnie istotne w przypadku blatów kuchennych, gdzie mamy stały kontakt z wodą. Nie musimy czekać 30min po zakończeniu mycia zmywarki, wydobywająca para nie uszkodzi blatów
  • Różnorodność struktur powierzchni – wyróżniają się różnorodnością powierzchni. Powierzchnia blatów może być wykończona na wysoki połysk, jak również z widoczną strukturą, dzięki płomieniowaniu i szczotkowaniu kamienia. Tym samym możemy oddziaływać na nasz zmysł wzrokowy i dotyku.
  • Ekologiczność – gładka i błyszcząca powierzchnia pozwala na łatwe utrzymanie blatu w czystości, a jednocześnie jest przyjemna w dotyku.
  • Elegancja formy – łatwo poddają się obróbce, tworząc falujące brzegi, delikatne kontury, frezowane rowki, pochylnie ociekowe, podwieszane zlewozmywaki. Wzajemnie pięknie się dopełniają.